به سایت پارس spss خوش آمدید

امروزه روش‌های آماری در تحقیقات علمی جایگاه ویژه‌ای دارند. استفاده از این روش‌ها، در تحقیقات توصیفی، علّی-مقایسه‌ای و آزمایشی کاربرد فراوان دارد. در این تحقیقات، برای آزمون فرضیات لازم است از یکی از این روش ها استفاده شود. سایت پارس spss برای کمک به پژوهشگران و دانشجویان عزیز طراحی شده است. این سایت قصد دارد در زمینه انجام فصل مربوط به تجزیه و تحلیل آماری داده های تحقیق به محققین گرامی آموزش ها، مشاوره و همکاری های لازم را ارائه دهد.

در سایت پارس spss سعی شده است موارد ذیل رعایت شود. در مورد هر روش آماری، ابتدا هدف اصلی استفاده از روش توضیح داده شده است. سپس در مورد موارد کاربرد آن روش، مطالبی ارائه گردیده. نیز در مورد شرایط اجرای روش و این که نتایج دقیقا چه چیزی را نشان می دهند توضیحاتی ارائه شده. و در پایان نمونه عملی استفاده از روش مربوطه ارائه گردیده است. در نمونه‌های عملی، دقیقا مشخص است که در چه مواردی و با چه پیش فرض هایی، آن روش آماری قابل استفاده است. نیز نتایج مربوطه، در قالب جداول و در صورت لزوم، نمودار ارائه گردیده است. و نیز تفسیر مربوط به نتایج به خوبی انجام شده است.

معرفی کلی برخی از پرکاربردترین روش های آماری

برخی از مهمترین روش‌های آماری عبارت از: تحلیل واریانس، تحلیل کواریانس، تحلیل رگرسیون، تحلیل عاملی، اندازه گیری‌های مکرر، معادلات ساختاری و … می‌باشند. در ذیل توضیح کوتاهی در مورد هر کدام از این روش ها ارائه گردیده است. توضیحات کامل هر یک را در مقاله ای جداگانه ارائه کرده‌ایم.

تحلیل واریانس

به طور کلی هدف از تحلیل واریانس مقایسه میانگین چند گروه مستقل است. نیز در تحلیل واریانس چند راهه، تأثیر تعاملی متغیرهای مستقل بر متغیر وابسته مورد بررسی قرار می گیرد.

تحلیل کواریانس

هدف از تحلیل کواریانس، بررسی اثر متغیر مستقل آزمایشی، با حذف اثر متغیرهای همپراش است.

تحلیل رگرسیون

در تحلیل رگرسیون، روابط خطی متغیرهای مستقل و وابسته مورد بررسی قرار می گیرد.

تحلیل عاملی

در تحلیل عاملی، تعداد زیادی متغیر داریم. با توجه به همبستگی درونی این متغیرها، در تحلیل عاملی، این متغیرها دسته بندی می شوند. و در نهایت در چند عامل قرار می گیرند.

اندازه گیری های مکرر

هدف اصلی استفاده از روش اندازه گیری های مکرر، بررسی بقای اثر آزمایش، در بستر زمان است. نیز در تحقیقاتی که نیاز به کنترل مرحله ای دارند، استفاده از این روش مفید است.

مقالاتی از سایت پارس spss

آنالیز واریانس

آنالیز واریانس چند راهه

تحلیل رگرسیون خطی

تحلیل کواریانس

اندازه گیری های مکرر

2 دیدگاه‌

 1. سلام، این یک دیدگاه است.
  برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
  تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

 2. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I
  never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good
  content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *